14:00 | Laboratorium pod chmurkąEksperymenty, doświadczenia laboratoryjne warsztaty, które najmłodsi uczestnicy i całe rodziny będą mogli przeprowadzać razem z naukowcami i studentami Politechniki Śląskiej.
W programie:
Kuchnia molekularna - nazywana również kuchnia kreatywną
Kuchnia molekularna to połączenie gastronomii z nauką. Polega na przygotowywaniu wyjątkowych potraw przy użyciu technik i sprzętów wykorzystywanych raczej przez naukowców niż kucharzy. Wymaga uważnej obserwacji przemian chemicznych i fizycznych zachodzących w procesie przygotowywania dań. Po to, aby wydobyć ze składników wszystko to, co najlepsze. Zaskakujące połączenia smaków, dbałość o aromat, konsystencję. Podstawowymi technikami stosowanymi w kuchni molekularnej są: sferyfikacja, żelowanie, emulgacja, chłodzenie ciekłym azotem i gotowanie metodą próżniową. Każda z nich wykorzystywana jest do osiągnięcia swoistego efektu. Choć przyrządzenie dań bywa czaso- i pracochłonne, każdej z tych technik można wyp
Metody i zastosowania analizy ruchu oka.
Analiza ruchu oka należy do tych nowych technologii, które cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Może o tym świadczyć zainteresowanie dużych amerykańskich korporacji, takich jak Apple, Google czy Facebook, które wprowadzają tę technologię dla swoich rozwiązań. Podstawowymi elementami tej technologii są urządzenia typu okulograf (ang. eye tracker) rejestrujące położenie gałek ocznych oraz metody mapujące zarejestrowane dane na punkty skupienia wzroku. Oba te elementy, wraz z możliwymi zastosowaniami, przedstawione zostaną na stanowisku w ramach pokazu. Omówione zostaną również sposoby wizualizacji zarejestrowanego sygnału poprzez nałożenie go na obserwowaną scenę oraz możliwości wykorzystania oka jako urządzenia sterującego pracą komputera. Uczestnicy będą mogli również wykorzystać urządzenia w praktyce.
Warsztaty rysunku dla dzieci pełnych wyobraźni.
Warsztaty malowania pastelami rozwijające wrażliwość kolorystyczną oraz umiejętność mieszania i kojarzenia barw. Każdy ma w sobie Leonarda, chcemy go przywołać i namówić, by zaczął z nami malować.
Zabawa z geodezją
Na podstawie mapy Gliwic uczestnik zabawy wyznaczy trasę (trasy) wzdłuż ulic miasta, między wybranymi obiektami np. swoim miejscem zamieszkania i szkołą.
Jaką długość rzeczywistą będą miały te trasy?
Ile kroków potrzeba do ich pokonania?
Kto pokona trasę szybciej – TY czy Twój kolega?
Ile czasu zajmie pokonanie trasy?
Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź z nami.
Fale elektromagnetyczne wokół nas
Miejsce: "Nowe Gliwice" Namiot wyobraźni (Duży namiot obok Budynku 3 "Cechownia"4)
Partner Wydarzenia:

| |
14:00 | Maszynownia wyobraźniZapraszamy uczestników do odnowionej "Maszynowni" dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice” do uczestnictwa w warsztatach:
Oprowadzanie po wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…”
- Godz. 14. 30, 15.30, 16.30, 17.30
- czas trwania oprowadzania ok. 45 minut, liczba uczestników od 25 do 30 osób.
- Zapisy na warsztaty TUTAJ
- Opis warsztatów: Zapraszamy do wnętrza hutniczego pieca – zwiedzając interaktywną wystawę „Słusznie słyną dziś Gliwice…” poznamy historię Królewskiej Odlewni Żelaza – to tu znajdowało się jedno z centrów rewolucji przemysłowej, która odmieniła Górny Śląsk. Na wystawie znajdują się wyjątkowo bogate zbiory XIX-wiecznych odlewów żeliwnych powstałych w Królewskiej Odlewni Żelaza. Wystawa nie jest tradycyjną muzealną ekspozycją – jej centrum tworzą cztery kubiki nawiązujące formą do kształtu pieców hutniczych, z których każdy poświęcony jest odrębnej tematyce: zwiedzający mogą zajrzeć do wnętrza tych konstrukcji, gdzie za pośrednictwem prezentacji multimedialnych oraz dzięki samym eksponatom zapoznają się z poszczególnymi tematami. Wrażenie przebywania na terenie fabryki zwiększają efekty świetlne. Zwiedzanie ekspozycji jest swego rodzaju wyprawą do innego świata, innego czasu i przestrzeni: dawnych zakładów przemysłowych, dawnych Gliwic, dawnego Śląska z czasów jego pierwszej świetności.
Warsztaty „Skarby Królewskiej Odlewni Żelaza”
- Od godz. 14.00 do 18.00 (bądź do wyczerpania materiałów)
- Opis warsztatów: Wszyscy chętni będą mogli malować gipsowe repliki prezentowanych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zabytków - żeliwnych plakiet ze scenami z baśni, z wizerunkami cezarów, królów, królowych, księżniczek, członków rodów panujących i sławnych w XIX stuleciu osobistości. Do dyspozycji uczestników będą też plakiety z motywami roślinnymi czy rodzajowymi, figurki sfinksów, czy plakiety z gryfami.
Warsztaty „Żeliwne baśnie”
- Godz. 15:00
- Maksymalnie w zajęciach uczestniczyć może do 30 osób. Prosimy, aby dzieci uczestniczyły w zajęciach pod opieką dorosłych
- Zapisy na warsztaty TUTAJ
- Opis warsztatów: Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zapraszają dzieci do świata opowieści i legend. Do przygotowania zajęć zainspirowały nas ażurowe, żeliwne plakiety ze scenami z baśni, które podziwiać można na wystawie prezentującej zabytkowe wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas warsztatów dzieci poznają sięgającą średniowiecza baśń o Duchu Gór – Liczyrzepie lub spisane przez braci Grimm ludowe podanie o Szczurołapie nazywanym również Flecistą z Hameln niezwykłe przygody barona Münchhausena albo staroniemiecką bajkę o Człowieku na księżycu. Po wspólnej lekturze wybranej baśni uczestnicy samodzielnie ozdabiać będą odlane w gipsie repliki żeliwnych plakiet z postaciami z dawnych opowieści i legend. Na koniec dowiedzą się, dlaczego baśń przedłużyła życie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach.
Warsztaty „Kilka słów o smokach”
- Godz. 16:00
- Maksymalnie w zajęciach uczestniczyć może do 30 osób. Prosimy, aby dzieci uczestniczyły w zajęciach pod opieką dorosłych
- Zapisy na warsztaty TUTAJ
- Opis warsztatów: Podczas zajęć przypomnimy opowieści o tych legendarnych istotach – od babilońskiej smoczycy Tiamat po okrutnego Smauga. W smoczym panteonie nie zabraknie Smoka Wawelskiego, smoka Ladona z ogrodu Hesperyd, a także przynoszących szczęście smoków z dalekiej Azji. Mowa będzie również o bohaterach, którym przyszło się ze smokami mierzyć. W części warsztatowej uczestnicy malować będą gipsową plakietę z najsławniejszym z nich – św. Jerzym, będącą repliką żeliwnej ażurowej plakiety z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie na niej oczywiście także smoka.
Warsztaty „Zaułek jubilera”
- Godz. 16:00
- Maksymalnie w zajęciach uczestniczyć może do 30 osób. Prosimy, aby dzieci uczestniczyły w zajęciach pod opieką dorosłych
- Zapisy na warsztaty TUTAJ
- Opis warsztatów: Ażurowe bransolety z roślinnym ornamentem, kunsztowny medalion z kobiecym profilem, gemmy – okrągłe bądź owalne plakiety, wprawiane w naszyjniki, a na nich reliefy o tematyce mitologicznej – Apollo z lirą, Minerwa opierająca się o tarczę, satyr grający na podwójnym flecie, Hermes towarzyszący Orfeuszowi i Eurydyce… Urok biżuterii, w której kochały się kobiety I połowy XIX-wieku, wciąż działa, a ona sama znów może przynieść nieco radości. Podczas warsztatów „Zaułek Jubilera” mając do dyspozycji wykonane z gipsu o wysokiej trwałości repliki żeliwnych klejnotów, ozdobne sznury i farby akrylowe tworzyć będziemy własne kompozycje – kolie, naszyjniki, bransolety… Sprawdzimy, jak kunsztowne wzory i motywy sprzed prawie dwustu lat odnajdują się w nowoczesnych stylizacjach.
Miejsce wydarzenia: "Nowe Gliwice" , Budynek nr 4 "Maszynownia" piętro 3
Partner wydarzenia:

| |
14:00-18:00 | Miasteczko hulanek i swawoliPod okiem animatorów, najmłodsi będą mogli uczestniczyć w integracyjnych, wspólnych harcach na świeżym powietrzu. Trzeba będzie pogłówkować, a czasem się zmęczyć. Pobudzimy zmysły, rozśmieszymy oraz zrobimy małe czary-mary. Odrobina szaleństwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła!
- pokaz lotu drona
- gry planszowe (kółko i krzyżyk, szachy – wydrukowane 3D)
- robienie biżuterii z elementów 3D
- tor wyścigowy dla zdalnie sterowanych formułek wydrukowanych 3D - konkurs,
- jazda konna dla dzieci –Kucyki Jacek i Agatka,
- miasteczko cyrkowe
- pokaz iluzjonisty
- szczudlarze
- karykaturzyści
- szachy
- animacje aktywno-ruchowe: balansowanie na linie i rola-bola, sztuczki żonglerskie z wykorzystaniem talerzy, chust, piłek, diabolo; jazda na monocyklu i bicyklu
- slackline
- mega klocki, ogromne bańki mydlane, balony z helem,
- malowanie twarzy
- ścianka wspinaczkowa
- duże puzle
- warsztaty stolarskie
Partnerzy wydarzenia:



| |
14:00 | Przystanek w strefach technologicznych POZNAJMY SIĘ!Organizatorzy i firmy wysokich technologii z punktem dowodzenia na terenie „Nowych Gliwic” zapraszają na fascynującą podróż w świat wysokich technologii.
Śląska Sieć Metropolitarna
- Atrakcje: zwiedzanie serwerowni
- godz. 15.00-17.00 grupy pod opieką dorosłych
- zapisy: przy stoisku z monitoringiem będzie udostępniona lista do zapisów dla grup 10-15 osobowych
Flytronic
- Atrakcje: Prezentacja sprzętu, symulator lotu dronem, pokaz lotu dronów, prezentacja filmów z lotów, zabawy dla najmłodszych- np. składanie papierowych samolotów
- godz. 14:00- 18:00
Kamsoft
- Atrakcje: Zamek dmuchany dla dzieci, Quiz z pytaniami i nagrodami
- godz. 14:00-18:00
Partnerzy wydarzenia:

| |
14:00-19:00 | Namiot wyobraźniJak mówił Albert Einstein „Wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy” i bazując na tej sentencji chcemy zabrać małych odkrywców w świat magicznych technologii. Interaktywne zajęcia z animatorami będą okazją do niezapomnianej zabawy połączonej ze zdobywaniem cennej wiedzy.
Stoisko firmy VALMET:
- Atrakcje: oculus rift – wirtualna rzeczywistość, roboty, -
- godz.: 14:00 - 19:00
Stoisko Śląskiej Sieci Metropolitarnej
- Atrakcje: pokaz monitoringu
- godz.: 14:00 - 19:00
Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach
- Atrakcje: zabawy z robotem Photobnem, kolorowanki 3D, tor przeszkód dla Miposaura (robota-dinozaura), prezentacja bazy książek elektronicznych IBUK Libra
- godz.: 14:00 - 19:00
Stoisko firmy AERO LOGIN
- Atrakcje: prezentacja platformy DC-01 Mucha w walizie transportowej
- godz.: 14:00 - 19:00
Stoisko Śląskiego Centrum Naukowo - Technologicznego Przemysłu Lotniczego w Czechowicach Dziedzicach
- Atrakcje: pokazowe stoisko laminowania ręcznego struktur kompozytowych w technologii autoklawowej
- godz.: 14:00 - 19:00
Stoisko EMT-Systems
- Atrakcje: roboty (celki edukacyjne FANUC) i drukarki 3D
- fotobudka EMT-Systems z gadżetami technicznymi: wydruki zdjęć polaroidowych
- godz.: 14:00 - 19:00
Stoisko SNAP OUTDOOR
- Atrakcje: spotkanie z Himalaistą Januszem Gołąbem, monidło z górskim widoczkiem
- godz.: 14:00 - 20:00
Miejsce: "Nowe Gliwice" wszystkie stoiska skupione w dużym namiocie obok Budynku 3 "Cechownia"4
Partnerzy wydarzenia:


| |
14:30 -19:30 | Nowe Gliwice – Nowe BrzmieniaWspólnie spędzony czas umilą koncerty zespołów muzycznych z województwa śląskiego, wyłonionych w drodze konkursu „Nowe Gliwice – Nowe Brzmienia!”
➡ 14:30 – 15:30 – zespół Double Blind
➡ 15:30 – 16:30 – zespół Koszau
➡ 16:30 – 17:30 – zespół Clumsy Warlocks,
➡ 17:30 – 18:30 – zespół Kurczat
➡ 18:30 – 19:30 – zespół St. James Hotel,
Gwiazdą wieczoru będzie polski zespół LAO CHE, promujący w Gliwicach swoją najnowszą płytę „Wiedza o społeczeństwie". | |