Prof. dr hab. inż. Ewaryst Tkacz

Prof. dr hab. inż. Ewaryst Tkacz

Prof. dr hab. inż. Ewaryst Tkacz

Jest absolwentem Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1982) i studiów doktoranckich w Instytucie Inżynierii Biomedycznej Politechniki w Brnie (1987). Habilitacja w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1998). Tytuł profesora otrzymał w październiku 2007 r.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii, USA. Najważniejsze obszary jego zainteresowań badawczych i wykładów, to bionika, cyfrowe przetwarzanie sygnałów biomedycznych, komputerowo wspomagana diagnostyka medyczna, sztuczne narządy, biotechnologia, bioinformatyka.

Od 1999 roku prowadzi wykłady na studiach doktoranckich z zakresu bioniki, sztucznych narządów, inżynierii genetycznej i tkankowej. Prowadzi również zajęcia laboratoryjne z aparatury rentgenowskiej, metod numerycznych, prawdopodobieństwa i statystyki, programowania komputerów, bioinformatyki.

Jest członkiem wielu organizacji naukowych w Polsce i za granicą, m.in. IEEE (Institute of Electric and Electronic Engineering); ESAO (European Society of Artificial Organs); Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK); ECS (European Cardiac Society); EMBS (Engineering in Medicine and Biology Society); Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej; Komitetu Elektroniki PAN (Oddział Śląski); Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Profesor Ewaryst Tkacz jest organizatorem licznych międzynarodowych kongresów i sympozjów naukowych. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych i laureatem wielu wyróżnień i nagród. Jest promotorem 12 zakończonych przewodów doktorskich. Jeden z doktorantów uzyskał w ubiegłym roku (2017) stopień doktora habilitowanego.

Lubi muzykę i fotografię. Jeździ na nartach, gra w siatkówkę i w tenisa, pływa.