Sebastian Kawa

Sebastian Kawa

Sebastian Kawa

Uprawia sport szybowcowy od 1988 roku. Od 2003 roku wygrał prawie wszystkie zawody szybowcowe w których startował. Prowadzi w liście rankingowe pilotów szybowcowych FAI. W styczniu 2018 roku po zawodach Grand Prix w Andach jego kolekcja medali z najważniejszych zawodów szybowcowych wzrosła już do 27 krążków w tym 20 z mistrzostw świata i igrzysk lotniczych. Latem 2018 zdobył dwa kolejne złote medale w klasach 15m i szybowców dwuosobowych (z Mirkiem Matkowskim), stawiając tym samym bardzo wysoko poprzeczkę dla następców, którzy będą musieli zdobyć więcej niż 29 medali. Trzy złote medale MŚ zdobyte w ciągu jednego sezonu to również osiągnięcie którego nikt już prawdopodobnie nie powtórzy.

Wcześniej Sebastian uprawiał żeglarstwo regatowe w klasach młodzieżowych: Optymist, Cadet i 420. Przewodził wyprawie szybowcowej w Himalaje w latach 2013/14 w której przez miesiąc latał eksplorując różne trasy w tych górach i z pomocą szybowca ekipa Polska, jako pierwsza na świecie wzbiła się wykorzystując prądy powietrzne nad szczyty Himalajów w masywie Annapurny.

W wyprawach w 2016-17 wnosząc się na fali z Kisłowodska, również jako pierwszy zdobył pasmo Kaukazu i Elbrus w locie bezsilnikowym. Jesienią 2017r. jako pierwszy przeleciał w szybowcu nad pasmem Bieszczad/Gorgan/ Karpat Zachodnich z Żernicy Wyżnej do granicy ukraińsko – rumuńskiej pokonując trasę dwukrotnie w czasie lotu. Przetarty szlak nad Ukrainą stanowi bardzo ciekawy rejon do latania, który nigdy wcześniej nie był eksplorowany.

Sebastian jest autorem książki „Niebo Pełne Żaru”, „Drugi znaczy ostatni” oraz współautorem wielu wydawnictw lotniczych a także wielu artykułów prasowych. Z zawodu lekarz. Żonaty. Ma dwie córki. Ojciec Sebastiana, Tomasz, również uprawiał szybownictwo przelotowe, akrobację szybowcową i samolotową przekazując zamiłowanie do lotnictwa synowi. Stale uczestniczy w zawodach oraz wyprawach szybowcowych.